Self regulating ısıtıcı kablolar, kendi üzerindeki sıcaklıga göre ısıtma gücünü düzenler. 2letken teller arasındaki PTC yarı iletken malzeme sayesinde kablo üzerindeki ısı arttıkça kablonun ısıtma gücü düser. Isıtıcı kablonun üzerindeki sıcaklık, kablonun maksimum dayanım sıcaklıgına ulastıgında ısıtıcı kablo kendi kendini sınırlandırarak çalısmasını keser.Bu ısıtıcı kabloların asırı ısınma ve kendi kendine zarar verme olasılıgı yoktur, bu nedenle otomasyonsuz olarak da kullanılabilmektedirler.

Self regulating ısıtıcı kabloların dıs izolasyonu birçok kimyasala dayanıklı TPEO denilen malzemeden yapılmaktadır, bu özelligi nedeniyle genellikle endüstride uygulama alanı bulmaktadır.
Self regulating ısıtıcı kabloların en önemli özelliginden bir tanesi de, seri dirençli ısıtıcı kablolardan farklı olarak, sahada istenilen metrajlarda kesilip sonlandırılabilmesi ve birbirine temas edecek sekilde uygulanabilmesidir.

Self regulating ısıtıcı kabloların uygulama alanına göre degisik dıs izolasyon ve maksimum dayanım sıcaklıgı opsiyonları vardır. Maksimum dayanım sıcaklıgı seçenekleri 65°C ile 200°C arasında mevcuttur.

Self regulating ısıtıcı kabloların yaygın kullanım alanları :
• Proses boru hatları ve enstrümanların donmasını önlemede ve ısıtmada
• Tankların, bunkerlerin ve tankların donmasını önlemede ve ısıtmada
• Su boruları ve sayaçlarının donmasını önlemede ve ısıtmada
• Impuls hatlarındaSayfamızı Paylaşın